Pobyt w SPA Piwniczna-Zdrój | Diagnoza Zdrowia
embed embed share link link comment comment
embed video close
Podziel się close
bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark
embed test
Oceń embed
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...
Tagi tags
rate rate tags tags related related lights lights

Pobyt w SPA Piwniczna-Zdrój

Piwniczna-Zdrój – scenariusz i realizacja: Violetta Szwedowska

Piwniczna – Zdrój – miasto, siedziba gminy, położone po obu stronach rzeki Poprad przełamującej się pomiędzy wzniesieniami Beskidu Sądeckiego. Zajmuje teren o powierzchni 3828 ha, około 30% obszaru miejscowości, głównie w zachodniej części, położonej na stokach pasma Radziejowej, leży na wysokości powyżej 700 m. npm. Część wschodnia zajmuje tereny usytuowane w paśmie Jaworzyny Krynickiej. Piwniczna od zachodu graniczy z gminą Szczawnica, od północnego zachodu z gminą Rytro, od północnego wschodu z Głębokim i Kokuszką, od wschodu z Łomnicą Zdrój zaś granica południowa jest jednocześnie granicą państwową z Republiką Słowacką, dokąd możemy się udać przekraczając granicę drogową w Mnisku n/Popradem. Aż 53% powierzchni miasta zajmują lasy, będące własnością miasta od czasów lokacji, które są ważnym walorem przyrodniczym i gospodarczym. Centrum oraz 44 przysiółki rozrzucone na zboczach gór, zamieszkuje około 6000 osób.

Centralną część miasta stanowi rynek, przy którym usytuowany jest Urząd Miasta i Gminy, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury z regionalnym muzeum prowadzonym przez Towarzystwo Miłośników Piwnicznej, kościół parafialny, otoczona wiekowymi drzewami zabytkowa cysterna na wodę, poczta, przychodnie lekarskie, apteki, sklepy spożywcze, przemysłowe, odzieżowe, kantory wymiany walut. Zakupy można zrobić także w położonych blisko centrum dobrze zaopatrzonych sklepach samoobsługowych, gdzie akceptowane są również płatności kartą płatniczą. Położony nieopodal rynku Bank Spółdzielczy udostępnia mieszkańcom i turystom swój bankomat, czynny całą dobę.

Edukacją dzieci i młodzieży zajmują się przedszkola, dwie szkoły podstawowe, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące.
Dzięki położeniu w sercu Beskidu Sądeckiego i bliskości Pienin, Piwniczna to miejscowość turystyczno – wypoczynkowa, węzeł wielu szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych, konnych i narciarskich, o różnych stopniach trudności. Leśny Park Zdrojowy, usytuowany na położonej niemal w centrum miasta górze Kicarz, z wieloma ścieżkami, umożliwia odbywanie mniej wyczerpujących wędrówek i spacerów. Na turystów czeka również zorganizowany spływ tratwami po rzece Poprad, zaś zimowy pobyt uatrakcyjnią położone na terenie gminy stacje narciarskie z wieloma wyciągami.
Piwniczna – Zdrój to również jedno z dziewięciu uzdrowisk Ziemi Sądeckiej. Wszystkie ujęcia wody mineralnej, jak również pijalnie, park zdrojowy oraz Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej „Piwniczanka” znajdują się w dzielnicy Zawodzie. Lecznictwem uzdrowiskowym zajmuje się położone na stokach Kicarza sanatorium Limba.
Bazę noclegową miasta stanowi wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów oraz kwater prywatnych. Przechodzące przez Piwniczną trasy drogowa i kolejowa zapewniają dogodne połączenia komunikacyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

banner ad