Okulistyka. Zaćma | Diagnoza Zdrowia
embed embed share link link comment comment
embed video close
Podziel się close
bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark
embed test
Oceń embed
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading ... Loading ...
Tagi tags
rate rate tags tags related related lights lights

Okulistyka. Zaćma

Zaćma – film z udziałem prof. Jerzego Szaflika
Scenariusz i realizacja: Violetta Szwedowska

Operacja to jedyna metoda leczenia zaćmy.
Ta operacja oka polega na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką. Najczęściej operacje przeprowadza się za pomocą fakoemulsyfikacji i wszczepu amerykańskiej soczewki zwijalnej.

METODY OPERACJI ZAĆMY
Operacja zaćmy za pomocą nowoczesnych metod daje pacjentowi kilka istotnych korzyści: krótki czas rekonwalescencji, brak szwów pooperacyjnych – małe ryzyko astygmatyzmu wtórnego, lepszy komfort pacjenta w czasie zabiegu- ze względu na krótszy, kilkunastominutowy czas operacji i standardowe znieczulenie miejscowe, a wykorzystanie nowoczesnych soczewek coraz lepiej naśladujących funkcje zdrowej, młodej ludzkiej soczewki – daje pacjentom szansę na lepszy komfort życia po operacji oraz rezygnację z przynajmniej jednej pary okularów.
Standardem operacji zaćmy jest fakoemulsyfikacja – czyli usuniecie zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. Potem na miejsce naturalnej soczewki wszczepia się sztuczną, zwijalną.

Najnowocześniejsza metoda usunięcia zaćmy polega na zastosowaniu lasera femtosekundowego. W Polsce wprowadził ją prof. Jerzy Szaflik – w 2012 roku jako pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Od marca 2013 roku ta technika służy również pacjentom OKOLASER. Zakupiony został laser femtosekundowy.
Operacja zaćmy laserem jest techniką bardzo precyzyjną. Laser, który zastępuje praktycznie skalpel i rękę chirurga, wykonuje w rogówce porty do wprowadzenia narzędzi, z doskonałą dokładnością oddziela zmętniałą soczewkę od innych tkanek oka a następnie ją rozbija. Potem chirurg przez porty wprowadza narzędzia i usuwa rozdrobnioną zaćmę. Na jej miejscu umieszcza sztuczną, zwijalną soczewkę. Precyzja, którą daje laser femtosekundowy pozwala na uzyskanie doskonałych efektów operacji i wszczepu sztucznej soczewki. Tego typu operacje dają spektakularny efekt u tych pacjentów, którzy zdecydują się na zastosowanie soczewek typu torycznego lub multifokalnych (TORIC, RESTOR, RESTOR TORIC).

Wykorzystanie lasera w operacji zaćmy jest kolejną metodą, która w znaczący sposób wpłynęła na bezpieczeństwo operacji. Dzięki zastosowaniu lasera femtosekundowego do rozdrobnienia zmętniałej soczewki stało się możliwe jej precyzyjne wycięcie.

banner ad