Leczenie Sanatoryjne Żegiestów Zdrój | Diagnoza Zdrowia
embed embed share link link comment comment
embed video close
Podziel się close
bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark bookmark
embed test
Oceń embed
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...
Tagi tags
rate rate tags tags related related lights lights

Leczenie Sanatoryjne Żegiestów Zdrój

Żegiestów Zdrój – scenariusz i realizacja: Violetta Szwedowska

Sanatorium „Wiktor” Cechini położone w Beskidzie Sądeckim na zalesionym stoku „Łopaty Polskiej” opasanej meandrami Popradu. Beskid Sądecki to kraina słonecznych polan, rozległych widoków, bystrych potoków i licznych źródeł mineralnych. Ewenementem na skalę europejską jest rzeka Poprad i jej przełom w okolicy Żegiestowa. Spływając z południowych stoków Tatr, jako jedyna, jakby wbrew naturze, nie kieruje się na południe do Morza Czarnego, lecz zdąża krętymi meandrami do Wisły i dalej do Morza Bałtyckiego. Poprad jest ulubioną rzeką wędkarzy i kajakarzy górskich.

Trochę historii:
Sanatorium ” Wiktor” w Żegiestowie, którego budowę zakończono pod koniec 1936 roku, zostało zaprojektowane przez lwowskich architektów prof. Jana Bagieńskiego i Zbigniewa Wardzała. W artykule zamieszczonym w „Architekturze” z 1938 roku, uznano że ten właśnie gmach otworzył nowy rozdział w zabudowie uzdrowisk, w których zdaniem autora, nowe prądy architektoniczne były bardziej dominujące i silniej akcentowane niż we współczesnych miastach. Warto im się czasem bliżej przyjrzeć, wynurzając się z leczniczego błota.

NZOZ Sanatorium „Wiktor” Cechini mieści się w trzykondygnacyjnym budynku dostosowanym dla osób niepełnosprawnych ruchowo, położonym w centralnej części Popradzkiego Parku Krajobrazowego, na Łopacie Polskiej, Sanatorium posiada 136 miejsc w komfortowo wyposażonych pokojach jedno i dwu osobowych oraz pokojach typu studio.

banner ad